CE Sınıfı Çekici Ehliyeti


- KamyonÇekici ehliyeti römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıtı kullanır.

- Lastik tekerlekli traktör ehliyeti", belirli şartlarda römork ve yarı römörk olan motorlu taşıtı kullanan ehliyet tipi

- Çekici ehliyeti,Tır ehliyeti römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıtı kullanan ehliyet tipi

- C sınıfı Kamyon ehliyeti, izin verilebilen azami yük taşıma ağırlığı 12000 Kg dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmişmotorlu taşıtı kullanan ehliyet tipi

- B sınıfı Otomobil ehliyeti, yapısı itibariyle, sürücü yerinden başka en çok yedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıtı kullanan ehliyet tipi.

-Minibüs ehliyeti yapısı itibariyle, sürücü yerinden başka sekiz veya 14 oturma yeri olan ve insan taşımak için kullanlan ehliyet tipi.

- Kamyonet ehliyeti, izin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3500 Kg.ı geçmeyen ve yük taşıt romörk çekebilen motorlu taşıtı kullanan ehliyet tipi.

Kızılayda Sürücü Kursu, Sürücü kursu Ankara, Çekici Ehliyeti için ;

  Başvuru Şartları:

- 21 yaşına girmiş olmak ve en az c sınıfı kamyon ehliyeti olması,

- Resmi veya özel sağlık kurulundan 16. maddede belirtilen “sürücü olur” raporu almış olmak,

- Direkt CE sınıfı  çekici ehliyeti
 alınamaz C sınıfı kamyon ehliyeti olması gerekip 6 özel direksiyon dersi alıp. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

- CE sınıfı çekici ehliyeti olanlardan A,A1-A2 sınıfı motosiklet ehliyeti almak isteyenler; 12 saat özel direksiyon dersi alıp, sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

- CE sınıfı Çekici ehliyeti olanlardan, D sınıfı otobüs, minübüs ehliyeti almak isteyenler; 7 saat özel direksiyon dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

- B sınıfı otomobil(araba) ehliyeti olanlar direkt CE çekici (tır) ehliyeti alamaz önce C sınıfı kamyon ehliyeti alası gerekmektedir.

- C kamyon ehliyeti olanlardan, CE sınıfı çekici ehliyeti almak isteyenler; 6 saat özel direksiyon dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

- F Traktör ehliyeti  olanlardan, CE sınıfı çekici ehliyeti almak isteyenler; 24 saat özel direksiyon dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

- B sınıfı otomobil ehliyeti olanlar direkt  E sınıfı çekici ehliyeti almak isteyenler; 6 saat özel direksiyon dersi alıp, sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

Kursumuzda CE Sınıfı çekici Tır ehliyeti verilmektedir.

Detaylı bilgi için buraya tıklayarak iletşime geçebilirsiniz...


AS POLAT SÜRÜCÜ KURSU